U!NB AZS UMCS – Żubry: Wysokie zwycięstwo lubelskich akademików

Koszykarze U!NB AZS UMCS Start II Lublin zwyciężyli na własnym boisku z Żubrami Białystok 98:63, w 7. serii rozgrywek II ligi koszykówki mężczyzn grupy B. Do zwycięstwa podopiecznych Przemysława Łuszczewskiego poprowadził Bartłomiej Pelczar – zdobywca dwudziestu trzech oczek.

Akademicy od początku meczu narzucili mocne tempo przyjezdnym z Białegostoku – dwie trójki Bartłomieja Pelczara i punkty spod obręczy Karola Obarka dały po ponad trzyminutowej grze dziesięciopunktowe prowadzenie akademikom (12:2). Grę ofensywną Żubrów odblokował Arkadiusz Zabielski, trafiając dwa lay-upy. Do połowy pierwszej części lublinianie prowadzili różnicą dwucyfrową po akcjach z „pomalowanego pola” Krzysztofa Wąsowicza (21:6). W następnych fragmentach starciach lubelscy koszykarze stopniowo powiększali dystans – celne akcje zza linii 6,75m Szymona Jaworskiego, Karola Obarka i połowicznie wykorzystane rzuty osobiste Mateusza Wiśniewskiego, dały wysokie prowadzenie po pierwszych dziesięciu minutach – 33:15.

Lubelscy zawodnicy w następnej ćwiartce kontynuowali skuteczną grę w ataku, zaczynając od serii 8:2 – po punktach z pod kosza Bartłomieja Nycza, miejscowi wygrywali różnicą ponad dwudziestu punktów po czterech minutach rywalizacji (41:17). W kolejnych minutach pojedynku rozpoczęła się walka kosz za kosz, z korzyścią dla ekipy z Koziego Grodu. Do głosu na trzy minuty przed końcem pierwszej połowy do głosu doszły Żubry, notując serię sześciu z rzędu – celny lay-up Macieja Bębeńca zmniejszył dystans do stanu 49:30 dla AZS-u. Końcówka należała do lubelskich zawodników, w której ponownie „odjechali” rywalom. Po pierwszej połowie akademicki zespół wygrywał 56:33.

Po piętnastominutowej przerwie drużyna lubelska powiększyła wyraźny dystans z pierwszych dwudziestu minut – dwie trójki Pelczara i skuteczna akcja pod obręczą Damiana Jeszke zmusiły szkoleniowca białostockiej drużyny do wzięcia time-out’u przy stanie 69:37, po 180 sekundach trzeciej kwarty. Po wziętym czasie przez gości, obraz rywalizacji się nie zmienił – miejscowi kontrolowali przebieg konfrontacji, utrzymując bardzo duży dystans do przeciwników. Po 30 minutach koszykarze AZS UMCS prowadzili 82:47.

Ostatnie 10 minut było dociągnięciem bitwy obu drużyn do samego końca. Lublinianie utrzymywali w dalszym ciągu dość wyraźną różnicę, zaś białostocczanie próbowali zmniejszyć rozmiar porażki. W połowie ostatniej części, Żubry odrobiły dwa oczka (89:56). Ostatnie minuty spotkania były jedynie zwieńczeniem bezdyskusyjnego zwycięstwa U!NB AZS UMCS Start II Lublin, które pokonało na własnym terenie Żubry Białystok

W następnej kolejce lubelscy koszykarze udadzą się do stolicy na spotkanie z KK AZS UW Warszawa. Natomiast Żubry Białystok będą pauzowały – mecz rozegrają dopiero 16 listopada, podejmując na własnym terenie KK AZS UW Warszawa.

U!NB AZS UMCS Start II Lublin – Żubry Białystok 98:63 (33:15, 23:18, 26:14, 16:16)

Start II: Pelczar 23, Obarek 14, Nycz 13, Wąsowicz 13, Jeszke 12, Myśliwiec 6, Wiśniewski 6, Jaworski 5, Uniłowski 4, Waniewski 2, Matysek, Pszczoła

Żubry: Zabielski 13, Bębeniec 12, Misiewicz 10, Wielechowski 9, Wydra 7, Rapucha 3, Andruk 3, Bombrych 3, Kamiński 3, Parszewski, Kosobudzki, Sulima-Dolina