Podsumowanie 8. kolejki grupy D

Ósmą kolejkę rywalizacji w rozgrywkach grupy D otworzyło spotkanie w Sali Sportów Walki AWF we Wrocławiu, gdzie miejscowy Hes BasketBall zagrał z ekipą z Kątów Wrocławskich. Goście odnieśli czwarte zwycięstwo, pokonując we wrocławskiej hali miejscowy Hes różnicą ponad dwudziestu punktów. Kluczowa w tym starciu okazała się druga kwarta wygrana przez przyjezdnych różnicą dwudziestu oczek (32:12). Na dodatek zawodnicy z Kątów Wrocławskich mieli duże wsparcie z ławki rezerwowej – 49 punktów, a najlepszym zawodnikiem w ekipie Jacka Kolisy był Bartłomiej Rodak, który do swoich 16 punktów dołożył 5 asyst i cztery zbiórki.

KS Hes BasketBall Wrocław Dijo Polkąty Maximus Kąty Wrocławskie 61:87 (16:19, 12:32, 18:15, 15:21)

Hitowe spotkanie w górnej części klasyfikacji dla zawodników z Jeleniej Góry — znakomita gra ofensywna w trzeciej odsłonie (wygranej 39:14) zaprowadziła podopiecznych Roberta Niesobskiego do zwycięstwa w Kościanie nad Obrą 89:80. Miejscowi do pierwszej połowy prowadzili różnicą siedmiu oczek, dzięki skutecznej grze w ataku Aleksandra Adamczaka. We wspomnianej trzeciej kwarcie gracze Sudetów odwrócili losy rywalizacji — za sprawą aż dziewięciu celnych rzutach za trzy punkty (w tym cztery trójki Łukasza Niesobskiego i trzy Michała Kozaka). Koszykarze z Kościana na początku ostatniej części odrobili większą część strat, dzięki punktom spod kosza Patryka Stankowskiego i akcji 2+1 Mateusza Kaczmarka (68:72 do połowy ostatniej ćwiartki). Ostatnie słowo należało do ekipy z Jeleniej Góry, a konkretnie do Kozaka, który punktował rywali spod kosza i linii rzutów osobistych. Ostatecznie, Sudety dopisują do swojego konta szóste zwycięstwo w rozgrywkach grupy D, pokonując w wyjazdowym spotkaniu drużynę z Kościan 89:80.

BC Obra Kościan KS Sudety Jelenia Góra 80:89 (16:13, 24:20, 14:39, 26:17)

Koszykarze Tarnovii przerwali pasmo dwóch porażek wyjazdowych – podopieczni Rafała Urbaniaka zwyciężyli w Pleszewie z tamtejszym KS Kosz 97:88. Kluczami do zwycięstwa zawodników z Tarnowa Podgórnego okazały się: znakomita postawa Seweryna Sroczyńskiego (29 punktów i 4 zbiórki) oraz dobra skuteczność z linii rzutów wolnych – 22 wykorzystane na 28 prób.

KS Kosz Pleszew Tarnovia Basket Tarnowo Podgórne 88:97 (20:14, 17:27, 25:27, 26:29)

Hala Kosynierka we Wrocławiu nadal nie znalazła swojego pogromcy dla koszykarskich rezerw Śląska Wrocław — koszykarze Tomasza Jankowskiego pokonali BC Swiss Krono Żary 80:62. Miejscowi już na samym początku wykorzystali nieskuteczną grę i proste błędy przyjezdnych, zamieniając na punkty na różne sposoby. Ekipa z Żarów coraz lepiej zaczęła grać w drugiej kwarcie — punkty z półdystansu Mariusza Małachowskiego i trójka Jakuba Dera zbliżyły koszykarzy Swissu do miejscowych na trzypunktową różnicę (34:31). Po przerwie nawiązała się równorzędna walka kosz za kosz — goście utrzymywali przez większość trzeciej kwarty kontakt z wrocławianami. Po trzydziestu minutach Exact prowadził 54:50. Ostatnia odsłona miała podobny przebieg do pierwszej części, czyli serii punktowej 9:0 dla miejscowych — skuteczna gra z półdystansu Igora Kozłowskiego i trójki Kacpra Gordona zaprowadziły wrocławską ekipę do szóstego zwycięstwa w rozgrywkach II ligi grupy D, pokonując rywali z Żarów 80:62.

Exact System Śląsk II Wrocław BC Swiss Krono Żary 80:62 (23:12, 11:19, 20:19, 26:12)

PierPierwszą porażkę we własnej hali ponieśli koszykarze Ogniwa Szczecin — znakomite postawy Karola Nowackiego (30 punktów, 10 asyst i 9 zbiórek) i Karola Pytysia (29 punktów i 10 zbiórek) nie przyniosły zwycięstwa podopiecznym Zbigniewa Majcherka, którzy w pierwszej odsłonie dali rzucić zawodnikom z Nysy 31 punktów. W drugiej szczecinianie odrobili dużą część strat, dzięki dobrym akcjom z półdystansu Nowackiego (30:33 po dwóch minutach drugiej ćwiartki). Klub z Nys w kolejnych fragmentach powrócił na wyższe prowadzenie po punktach Michała Żygadło (50:40 po 20 minutach). Po dłuższej przerwie sytuacja na tablicy nie zmieniała się — szczecińscy koszykarze próbowali odrobić część strat, zaś nysanie utrzymywali skuteczną grę w ofensywie. Celne dwa osobiste Mateusza Moronia i trójka Pytysia dała szczecińskiej drużynie do odrobienia osiem oczek w ostatniej odsłonie. W niej przyjezdni zachowali więcej sił — akcje Adriana Chodora (trójka i 2+1) przesądziły o końcowym wyniku tego starcia, w którym AZS Basket Nysa pokonał w wyjazdowym meczu Ogniwo 98:84. W przyjezdnej ekipie najlepiej spisał się Rafał Malitka — autor 25 oczek, 6 zbiórek i 4 asyst. Ponadto ten sam gracz miał bardzo wysoki procent skuteczności z gry (10/11).

Ogniwo Piratesports Szczecin AZS Basket Nysa 84:98 (17:31, 23:19, 26:24, 18:24)

Kolejkę zamknęło spotkanie w Tarnowskich Górach, gdzie zawodnicy KKS-u grali z zapleczem BM Slam Stali Ostrów Wielkopolski. Znakomita gra w ostatniej kwarcie meczu zaprowadziła podopiecznych Radosława Kucińskiego do drugiego zwycięstwa, pokonując przeciwników z Ostrowa Wielkopolskiego 92:67. Najlepszym koszykarzem w KKS-ie był Maciej Balcerzak, który zapisał się w protokole z 22 punktami i 5 zbiórkami w tym starciu.

KKS Tarnowskie Góry BM Slam Stal II Ostrów Wielkopolski 92:67 (21:16, 24:23, 17:18, 30:10)