Oni byli najlepsi… w 19. Kolejce grupy B

Dziewiętnastą kolejkę spotkań w grupie B rozpoczęło starcie w hali sportowej Zespołu Szkół Budowlanych im. Kazimierza Wielkiego w Radomiu. Koszykarze HydroTruck Sky Tattoo II podjęli przed własną widownią AZS UJK Kielce. Po środowej porażce na twardym terenie warszawskim, podopieczni Marka Popiołka zwyciężyli z kieleckim zespołem 96:82. Wynik został ustawiony w pierwszych dziesięciu minutach – skuteczne rzuty Wojciecha Wątroby oraz Jakuba Zalewskiego (21 punktów i 7 asyst) dały piętnastopunktową przewagę nad przyjezdnymi 35:20. Miejscowi przez większą część rywalizacji utrzymywali dwucyfrową różnicę nad przeciwnikiem do połowy trzeciej kwarty. Celny rzut z półdystansu Michała Szwedo i trójka Jakuba Lewandowskiego (30 punktów i 5 asyst) przybliżyła kielczan na sześć oczek do radomskiego zespołu (67:61 na 120 sekund przed końcem trzeciej ćwiartki). Jednak w połowie ostatniej części gospodarze powrócili do konsekwentnej gry w ofensywie, dzięki punktom Aleksandra Lewandowskiego (31 punktów, 17 zbiórek i 6 asyst). Gospodarze wrócili do ponad dziesięciopunktowego dystansu, który utrzymali do końca batalii.

HydroTruck Sky Tattoo II Radom – AZS UJK Kielce 96:82 (35:20, 17:18, 20:26, 24:18)

Warszawski Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego zdobyty przez koszykarzy KKS-u Tur Basket Bielsk Podlaski. Gracze Kamila Zakrzewskiego odnieśli pewne zwycięstwo na wyjeździe, pokonując KK AZS UW Warszawa 88:72. Moment przełomowy nastąpił pod koniec drugiej kwarty, w której przyjezdni zanotowali serię 19:2. Celne akcje Łukasza Kuczyńskiego (22 oczka i 5 zbiórek) i dołożone punkty przez Bartłomieja Wróblewskiego (trójka i lay-up) dały wysokie prowadzenie przyjezdnych do przerwy – 50:31. Obraz gry nie zmienił się w drugich dwudziestu minutach. Zawodnicy z Bielska Podlaskiego konsekwentnie realizowali założenia szkoleniowca, punktując rywali na różne sposoby. Warszawianie mogli jedynie zmniejszyć rozmiar porażki. Po stronie przegranych dobre zawody zagrał Daniel Olszewski – 14 punktów i 5 zbiórek.

KK AZS UW Warszawa – KKS Tur Basket Bielsk Podlaski 72:88 (17:23, 14:27, 19:18, 22:20)

Cenne dwa punkty w warszawskiej hali OSiR Bemowo zdobyli gracze ŁKS-u AZS UŁ SG Łódź. Podopieczni Piotra Zycha pokonali dość wysoko Akademię Koszykówki Legii Warszawa 84:60. Kluczem do wygranej łódzkiej ekipy okazała się tablica wygrana 50:41. Warszawianie w drugiej odsłonie wykorzystali słabszy okres gry przyjezdnych – dwie trójki Patryka Atanowicza i celne półdystanse Bartosza Proczka (16 punktów i 5 zbiórek) dały po pierwszej połowie czteropunktową nadwyżkę na korzyść ŁKS-u. Goście po przerwie odskoczyli z wynikiem na daleki dystans pod koniec trzeciej i początku ostatniej kwarty, notując run 20:1. W przyjezdnym zespole brylował Jacek Gwardecki (19 punktów i 5 zbiórek), zaś Hubert Lewandowski odnotował double-double, kończąc rywalizację na 12 punktach i 14 zbiórkach.

Akademia Koszykówki Legii Warszawa – ŁKS AZS UŁ SG Łódź 60:84 (11:23, 19:11, 16:28, 14:22)

Blisko przełamania granicy 100 punktów byli zawodnicy Żubrów Białystok. W hali sportowej Uniwersytetu w Białymstoku koszykarze Krzysztofa Kalinowskiego bardzo pewnie pokonali ZKS Stal Stalową Wolę 97:76. Miejscowi od początku narzucili warunki zespołowi z województwa podkarpackiego, konsekwentnie grając w ataku jak i obronie. Koszykarzem, który napędzał grę ofensywną gospodarzy w tej konfrontacji był Maciej Parszewski, zdobywając z ławki rezerwowej 25 punktów, 8 zbiórek i 6 asyst. Zawodnicy Stali nadal są bez ligowego zwycięstwa – ostatnia wygrana miała miejsce 23 lutego 2019 r., kiedy pokonali przed własną publicznością radomian 84:80.

Żubry Białystok – ZKS Stal Stalowa Wola 97:76 (27:16, 25:17, 24:15, 21:28)

Warszawski obiekt OSiR Śródmieście nadal niepokonany. Gracze Dziki Warszawa zagrali z Sokołem Ostrów Mazowiecka – ekipą, która nadal walczy o awans do fazy play-off. Przyjezdni przez trzy kwarty mocno postawili się liderowi grupy B – w ofensywie brylował Paweł Łapiński (31 punktów i 9 zbiórek). Jego skuteczne rzuty utrzymywały Sokoły w grze. 18 punktów i 9 zbiórek dołożył Maciej Cukierda. Przed końcem trzecie kwarty gospodarze wykorzystali słabszy moment graczy z Ostrowa Mazowieckiego – trafienia Damiana Tokarskiego (17 punktów) dały siedmiopunktową przewagę. Chwilę później warszawianie podwoili różnicę za sprawą punktów Patryka Gospodarka (22 punkty, 5 asyst i 4 zbiórki). Warszawskie Dziki przedłużają serię zwycięstw do trzynastu i tym samym umocnili się na fotelu lidera.

Dziki Warszawa – Sokół Ostrów Mazowiecka 97:84 (24:23, 25:22, 26:23, 22:16)

Pojedynek w pabianickiej hali sportowej MOSiR zakończył 19. kolejkę rundy zasadniczej w grupie B. Zawodnicy PKK 99 Pabianice zagrali z MKS-em Ochota Warszawa. Po dość twardej bitwie lepsi okazali się zawodnicy Arkadiusza Gralewskiego, pokonując warszawian 85:81. Przez większość trwania całego spotkania rezultat utrzymywał się w granicach remisu. Warszawianie dopiero w połowie ostatniej kwarcie wyszli na prowadzenie 76:74, dzięki akcjom spod kosza Krzysztofa Grudnia (27 punktów). Jednak ostatnie słowo należało do pabianiczan – celne punkty spod kosza Łukasza Sila i Kuby Orłowskiego (24 punkty i 6 asyst) przesądziły o końcowym wyniku. Gracze PKK 99 Pabianice tym samym odnotowują piąte zwycięstwo w obecnym sezonie.

PKK 99 Pabianice – MKS Ochota Warszawa 85:81 (24:21, 17:17, 21:23, 23:20)