Oni byli najlepsi… w 19 Kolejce grupy C

Zmagania w 19. kolejce rozgrywek w grupie C zainaugurowała rywalizacja w tarnowskiej hali sportowej imienia Shihana Wiesława Gwizda. Gracze MUKS 1811 Unia Tarnów stoczyli walkę z zawodnikami KS-u Pogoń Ruda Śląska. Podopieczni Bogusława Mola w dobrym stylu pokonali gospodarzy 87:64. Przyjezdni mieli wyższy wskaźnik celnych rzutów z gry – 47%, z czego 60% mieli z pomalowanego pola. Najlepszym zawodnikiem w drużynie gości był Mateusz Respondek, zdobywając 18 punktów.

MUKS 1811 Unia Tarnów KS Pogoń Ruda Śląska 64:87 (13:21, 21:18, 16:34, 14:14)

Dobre widowisko obejrzeli widzowie zgromadzeni w bytomskiej hali na Skarpie. Koszykarze BS Polonia Bytom stoczyli potyczkę z MKKS-em Rybnik. Po dość ciekawej walce dwa oczka dopisali do swojego konta miejscowi, pokonując rybniczan 83:67. Zwycięstwo nie przyszło zbyt łatwo. Bytomianie już w pierwszych czterech minutach osiągnęli dwucyfrową przewagę (14:4), dzięki celnym rzutom Norberta Kujona (18 punktów i 4 zbiórki). Gracze MKKS-u w późniejszej fazie potrafili się wygrzebać z tych strat – celne akcje z dystansu Adama Białdygi (14 punktów) i półdystans Łukasza Ochodka (15 oczek, 4 zbiórki i asysty) wyprowadził przyjezdnych na pięciopunktowe prowadzenie po trzech minutach drugiej kwarty (33:28). Polonia odpowiedziała serialem 18:5, prowadząc do połowy różnicą ośmiu punktów. Kluczem okazała się ostatnia kwarta – rybnicka ekipa wciąż traciła do Polonii osiem punktów na cztery minuty przed końcową syreną. Bytomska drużyna zanotowała run 9:0 – celny lay-up Krzysztofa Kurdubskiego (19 punktów i 9 zbiórek) przypieczętował piąte zwycięstwo w tegorocznym sezonie dla koszykarzy z Bytomia.

BS Polonia Bytom – MKKS Rybnik 83:67 (26:24, 20:14, 19:19, 18:10)

Zawodnicy AZS-u PWSTE Jarosław coraz lepiej poczynają sobie w rozgrywkach grupowych koszykarskiej II ligi. W sobotni wieczór podopieczni Tomasza Fortuny wygrali w Studium Wychowania Fizycznego Uniwersytetu Rolniczego z KK UR Bozza Kraków 90:64. Kluczowa okazała się druga połowa starcia, w której jarosławianie postawili agresywniejszą defensywę – w efekcie krakowianie popełniali dość proste błędy (24 straty w całej grze) co nakręcało grę przyjezdnych w ataku. Celne akcje spod kosza Cezarego Gumińskiego (12 punktów, 5 zbiórek i 5 asyst), znakomita gra Łukasza Krawca (16 punktów, w tym trzy trójki) oraz skuteczne rzuty Artura Mikołajko (21 punktów i 9 zbiórek) dały zawodnikom z Jarosławia trzecią wygraną z rzędu.

KK UR Bozza Kraków – AZS PWSTE Jarosław 64:90 (26:17, 14:17, 11:23, 13:33)

Twardą rywalizację obejrzeli widzowie w sportowej hali Victoria w Bielsko-Białej. Zawodnicy Basket Hills skonfrontowali się z TS Wisła Platinum Kraków. W połowie drugiej kwarty bielszczanie prowadzili różnicą dwunastu punktów po półdystansie Wojciecha Zuba (17 punktów, 5 asyst). Krakowski team odrobił część strat, dzięki wysokiej skuteczności z linii rzutów osobistych (25 celnych rzutów na 28 oddanych prób) z wymuszonych fauli rywali. W drugich dwudziestu minutach gracze Wisły zbliżyli się do bielszczan na dwa oczka – w tej odsłonie wynik spoczywał na barkach Jakuba Żaczka (18 punktów i 8 zbiórek), który punktował spod kosza i linii osobistych. Przyjezdni przejęli kontrolę rywalizacji w ostatniej kwarcie, wygrywając ją 25:12. Tym samym krakowianie notują 16 zwycięstwo w obecnej kampanii, pokonując Basket Hills Bielsko-Biała 79:68. Maciej Maj zanotował double-double – 25 punktów i 14 zbiórek. Ten sam wyczyn w ekipie gospodarzy miał Piotr Męcnarowski – 10 punktów i 11 zbiórek.

Basket Hills Bielsko-Biała – TS Wisła Platinum Kraków 68:79 (26:21, 15:14, 15:19, 12:25)

16 punktów, 12 zbiórek i 7 asyst Tomasza Zycha, kolejne 17 oczek Konrada Mamcarzyka zaprowadziły AZS AGH Oknoplast Kraków do wysokiego zwycięstwa nad akademikami z Częstochowy. Zawodnicy Wojciecha Bychawskiego wygrali przed własną publicznością z AZS-em Częstochowa 95:61. Częstochowianie najbliżej miejscowych byli po czterech minutach drugiej odsłony – trafienie z dystansu Macieja Majcherka (13 punktów, 6 zbiórek) dało minimalne prowadzenie AGH 25:24. Jednak koszykarze z Krakowa pokazali tak zwany team spirit – częściej grali zespołowo, czego rywalom brakowało (w kolumnie asysty krakowianie byli dużo lepsi 29:13). Przez niemal całą batalię to miejscowi byli stroną dominującą, co pokazała ostatnia kwarta wygrana różnicą 20 punktów. Po stronie przegranych skutecznie grał Dawid Józefowski, kończąc starcie na 16 punktach.

AZS AGH Oknoplast Kraków – AZS Częstochowa 95:61 (20:11, 27:24, 15:13, 33:13)

Dziewiętnastą serię meczy w grupie C zamknęła koszykarska bitwa w Jaworznie. Koszykarze MCKiS Jaworzno mierzyli się z AZS-em AWF Mickiewicz Romus Katowice. Fenomenalna gra w ofensywie katowiczan w pierwszej połowie dała wysokie zwycięstwo nad miejscowymi 108:79. Głównymi armatami zespołu z Katowic byli: Łukasz Szczypka (31 punktów, 5 przechwytów i 4 asysty) oraz Mariusz Piotrowski (29 punktów i 5 zbiórek). Nokaut nastąpił już na samym początku – jaworznianie mieli duży problem z zatrzymaniem Szczypki oraz Piotrowskiego, którzy razili bardzo dobrą skutecznością z gry. W tej odsłonie przyjezdni rzucili 16 celnych rzutów na 19 oddanych z gry, co zrobiło wrażenie na MCKiS. Katowicki zespół do samego końca kontrolował przebieg wydarzeń na boisku. Najlepszym graczem po stronie miejscowych był Kacper Jarek, zdobywając z ławki 20 punktów.

MCKiS Jaworzno – AZS AWF Mickiewicz Romus Katowice 79:108 (17:40, 16:27, 25:24, 21:17)