Oni byli najlepsi… w 20. Kolejce grupy C

Rywalizacja w hali MOSiR przy ulicy Generała Hallera w Rudzie Śląskiej otworzyła dwudziestą serię gier w grupie C. Gracze Pogoni zmierzyli się z KK UR Bozza Kraków. Krakowianie po pierwszej odsłonie prowadzili 26:19, dzięki skutecznym akcjom z półdystansu Krzysztofa Kota (12 punktów) i Karola Sasnala (12 punktów). Na początku następnej kwarty miejscowi rozpoczęli od run 17:3, które nakręciło ofensywę gospodarzy w dalszych częściach spotkania. Znakomity występ z ławki Marcina Dudy (27 punktów, 10/11 z gry) oraz celne rzuty Patryka Jelenia (19 punktów i 12 asyst) dały graczom KS-u zwycięstwo nad krakowskim zespołem 107:93. Wśród krakowskiego zespołu wyróżniał się Adrian Warszawski (18 punktów i 7 zbiórek).

KS Pogoń Ruda Śląska – KK UR Bozza Kraków 107:93 (19:26, 36:20, 29:17, 23:30)

Gracze Basket Hills Bielsko-Biała wrócili na zwycięski szlak. Zawodnicy Jacka Kocura wygrali na własnym boisku z AZS-em Częstochowa 94:80. Pojedynek dużo lepiej rozpoczęli gospodarze – trafienia szalejącego w tej części Grzegorza Szybowicza (23 punkty i 7 asyst, 8/14 z gry) i punkty spod kosza Piotra Męcnarowskiego (15 punktów i 12 zbiórek) dały miejscowym piętnastopunktową zaliczkę. Najbliżej akademicy z Częstochowy byli pod koniec czwartej odsłony, przegrywając 77:83 po punktach z linii osobistych Piotra Łucki (20 punktów) i Przemysława Łaszewskiego. Jednak bielszczanie zachowali więcej sił, wykorzystywali dogodne sytuacje i utrzymali bezpieczną przewagę do końcowego gwizdka.

Basket Hills Bielsko-Biała – AZS Częstochowa 94:80 (25:10, 22:26, 26:20, 21:24)

Koszykarski thriller zobaczyli widzowie w jarosławskiej hali MOSiR im. Burmistrza Adlofa Dietziusa. Koszykarze AZS-u PWSTE Jarosław toczyli walkę z BS Polonia Bytom. Po dość twardym pojedynku górą okazali się zawodnicy Tomasza Fortuny, którzy pokonali bytomian 78:76. Konfrontację lepiej rozpoczęli gospodarze, którzy po punktach Patryka Buszty (14 punktów, 4/5 za 3) i Konrada Strzępka (17 punktów i 7 zbiórek, 8/8 za 2) mieli sześciopunktowe prowadzenie (25:19 po pierwszej kwarcie). Trafienia w następnej części Emila Podkowińskiego (27 punktów i 7 zbiórek) i celny lay-up Adama Bączyńskiego (19 punktów, 6 asyst) pozwoliły Polonii momentalnie odrobić straty, by za chwilę objąć prowadzenie. Jednak gracze AZS-u PWSTE odskoczyli na dziewięć oczek, dzięki skutecznym rzutom Cezarego Gumińskiego (22 punktów, 10 zbiórek, 5 asyst). W drugiej połowie kibice zobaczyli dość wyrównaną walkę – w ostatniej kwarcie przyjezdni ponownie doprowadzili do remisu, dzięki oczkom zdobytym przez Bączyńskiego. Sprawy w swoje ręce wziął po raz kolejny Patryk Buszta (dwie trójki plus lay-up) do spółki z Arturem Mikołajko. Tym samym koszykarze z Jarosławia dopisują dziewiąte zwycięstwo, przybliżające do fazy play-off.

AZS PWSTE Jarosław – BS Polonia Bytom 78:76 (25:19, 21:21, 13:15, 19:21)

Defensywny basket zobaczyli kibice w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Rybniku. W rywalizacji między MKKS Rybnik a MCKiS Jaworzno padło zaledwie 103 punkty. Górą w tym starciu okazali się podopieczni Przemysława Bilińskiego, pokonując rybniczan 67:36. Gracze z Rybnika trafili tylko 1 z 22 rzutów zza łuku (5%). Ponadto przyjezdni zdominowali tablicę, wygrywając ją 52:34 (z czego 40:24 w obronie). Paweł Bogdanowicz zdobył 14 punktów i 10 zbiórek, Dominik Krakowiak dołożył 13 oczek, Michał Brzozowski – 12 punktów, 7 asyst i 6 zbiórek, zaś Sebastian Dusiło odnotował kolejne double-double: 11 punktów i 15 zbiórek. W rybnickim zespole granicę 10 punktów przekroczył Tomasz Czajkowski.

MKKS Rybnik – MCKiS Jaworzno 36:67 (6:19, 8:13, 12:18, 11:17)

Pojedynek w nowej hali Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach zakończyło 20. kolejkę meczy w grupie C. Gracze AZS AWF Mickiewicz Romus stoczyli walkę z zapleczem MKS-u Dąbrowa Górnicza. Zawodnicy Mirosława Stawowskiego zwyciężyli z dąbrowianami 110:77. Kluczowa okazała się pierwsza połowa, w której miejscowi rzucili obrońcom MKS-u 66 punktów w większości z pola trzech sekund. Najlepszym zawodnikiem w katowickim zespole był Karol Leszczyński – autor 25 punktów, 8 zbiórek, 6 asyst, 4 przechwyty. Wśród miejscowych pięciu zawodników zakończyło rywalizację z dorobkiem 10 punktów i więcej. W drużynie przegranej najlepiej spisał się Paweł Jurczyński – 19 punktów, 7 asyst i 5 zbiórek.

AZS AWF Mickiewicz Romus Katowice – MKS II Dąbrowa Górnicza 110:77 (29:21, 37:14, 27:25, 17:17)

Ze względu na uczestnictwo zawodników MUKS 1811 Unia Tarnów w Półfinałach Młodzieżowego Pucharu Polski mecz między MUKS 1811 Tarnów a TS Wisła Platinum Kraków został przełożony na 12 lutego.