Oni byli najlepsi… w 20. Kolejce grupy D

Dwudziestą kolejkę rozgrywek w grupie D otworzyło starcie w Sali Sportów Walki Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Koszykarze Röben Gimbasket walczyli z BC Obra Kościan. Wrocławianie przerwali serię trzech kolejnych porażek, odnosząc zwycięstwo nad rywalami z Kościan 78:67. Kluczowa dla losów całego starcia była druga odsłona wygrana przez gospodarzy 21:7. Dzięki bardzo dobrej defensywie podopiecznych Roberta Kościuka, goście trafili jedynie jeden celny rzut na czternaście prób z gry w tej części (plus pięć oczek z linii osobistej). Bartosz Zubik miał 25 punktów i 5 zbiórek, Rafał Chwastyk dołożył 14 oczek. Blisko wyczynu double-double byli: Michał Busz (9 punktów i 15 zbiórek), Maciej Kościuk (8 punktów i 11 asyst, 3/12 z gry) oraz Paweł Gałczyński (2 punkty i 18 zbiórek, 1/9 z gry). W kościańskiej ekipie najlepiej zaprezentował się Michał Rybakowski – autor 18 punktów i 6 zbiórek.

Röben Gimbasket Wrocław – BC Obra Kościan 78:67 (17:19, 21:7, 22:16, 18:25)

Na tej samej arenie w sobotni wieczór rozegrany został pojedynek między KS Hes BasketBall Wrocław a wiceliderem grupy D – KS Sudety Jelenia Góra. Konfrontację lepiej otworzyli przyjezdni, którzy w premierowej odsłonie dłużej utrzymywali przewagę – dwie trójki plus lay-up Damiana Ostrowskiego (12 punktów) oraz celne trafienia Łukasza Niesobskiego (23 punkty, 5 zbiórek, 5 przechwytów, 4 asysty) dały dziewięciopunktowe prowadzenie dla Sudetów. W następnej części goście powiększyli swój dystans o kolejne dwa oczka, prowadząc do połowy 40:29. Po przerwie wrocławska ekipa momentalnie wyszła na prowadzenie, dzięki punktom zdobytym przez Lukę Malakhau (23 punkty), Kacpra Kutę i Mateusza Gronia (10 punktów, 11 zbiórek). Jednak w ostatniej kwarcie ponownie zabłysnął Łukasz Niesobski do spółki z Jarosławem Juliuszem (10 punktów i 15 zbiórek). Jeleniogórzanie w finalnym efekcie dopisują kolejne zwycięstwo, wygrywając z graczami Hes-u 78:71.

KS Hes BasketBall Wrocław – KS Sudety Jelenia Góra 71:78 (14:23, 15:17, 26:12, 16:26)

Piąte zwycięstwo w obecnej kampanii, a trzecie na wyjeździe zanotowali zawodnicy BM Slam Stal II Ostrów Wielkopolski. Podopieczni Kaspera Smektały rozprawili się w hali Nysa z AZS-em Basket 91:83. Najlepiej punktującym zawodnikiem w drużynie przyjezdnych był Szymon Ryżek, notując double-double: 24 punkty i 14 zbiórek. Krzysztof Chmielarz dorzucił 22 punkty (w tym cztery trójki). Koszykarze z Ostrowa Wielkopolskiego w połowie trzeciej ćwiartki prowadzili różnicą 17 oczek. Zawodnikom z Nys udało się zniwelować straty do dwóch punktów (83:85) na minutę przed końcem meczu, ale w końcowym rozrachunku goście zachowali chłodniejszą głowę w decydujących momentach. Wśród pokonanych najlepiej spisał się Michał Krawiec – autor 23 punktów i 10 zbiórek.

AZS Basket Nysa – BM Slam Stal II Ostrów Wielkopolski 83:91 (17:17, 15:21, 25:30, 26:23)

Dość emocjonujące spotkanie obejrzeli kibice zgromadzeni w hali sportowej w Tarnowskich Górach. Koszykarze KKS-u podjęli na własnym boisku Dijo Polkąty Maximus Kąty Wrocławskie. W pierwszej połowie gospodarze kontrolowali wydarzenia na parkiecie – celne rzuty Michała Nikiela (24 punkty i 16 zbiórek) i Szymona Podgórskiego (21 oczek, 11 zbiórek i 7 asyst) dały do przerwy wysokie prowadzenie 40:20. Po przerwie miejscowi nadal trzymali bezpieczny dystans nad rywalami, wygrywając po trzech częściach 59:40. Zryw graczy z Kątów Wrocławskich nastąpił w ostatnich dziesięciu minutach – punkty spod obręczy Marcina Blumy (23 punkty, 7 zbiórek), 10 oczek zdobyte przez Michała Kamberskiego (wszystkie w tej odsłonie) i trójka Michała Lipińskiego (15 punktów, 6 asyst, 5 zbiórek) sprawiły, że przy ulicy Obwodnicy 8 potrzebna była dogrywka. W niej więcej energii zachowali podopieczni Radosława Kucińskiego, którzy pokonali Dijo 85:78.

KKS Tarnowskie Góry – Dijo Polkąty Maximus Kąty Wrocławskie 85:78 (22:11, 18:9, 19:20, 12:31, d: 14:7)

Dwudziestą serię zmagań w grupie D zakończyła batalia we wrocławskiej hali „Kosynierka”. Exact Systems Śląsk II Wrocław walczyli z Ogniwem Piratesports Szczecin. Koszykarze Tomasza Jankowskiego bez większych problemów rozprawili się z mocno osłabionymi szczecinianami, pokonując ich 90:47. Wrocławska ekipa już w premierowej odsłonie osiągnęła dwucyfrową różnicę, którą systematycznie zwiększali w każdej części. Jan Malesa rzucił z ławki rezerwowej 24 punkty i miał 5 asyst. 15 oczek i 8 zbiórek dołożył Szymon Walski, a Mateusz Kasiński zanotował double-double: 14 punktów i 11 zbiórek. Po szczecińskiej stronie najlepiej punktował Karol Pytyś – 22 punkty i 12 zbiórek.

Exact Systems Śląsk II Wrocław – Ogniwo Piratesports Szczecin 90:47 (20:9, 21:14, 18:14, 31:10)

Ze względu na odbywające się Ćwierćfinały Mistrzostw Polski do lat 20 w dniach 31.01 – 02.02.2020 w Radomiu, spotkanie między KS Kosz Pleszew a BC Swiss Krono Żary zostało przeniesione na 14 marca.