Oni byli najlepsi… w 23. Kolejce Grupy C

Starcie w tarnowskiej hali sportowej imienia Shihana Wiesława Gwizda otworzyła 23. kolejkę rozgrywek grupowych w grupie C. Drużyna MUKS 1811 Unia Tarnów zmierzyła się z Basketem Hills Bielsko-Biała. Zawodnicy Grzegorza Błotko pokonali w wyjazdowym spotkaniu tarnowian 81:70. Pierwszą odsłonę dobrze rozpoczęli gospodarze – dwie trójki Błażeja Karlika (16 punktów i 6 zbiórki) dały 7-punktową przewagę nad Basketem Hills (9:2). Z czasem bielszczanie doprowadzili do wyrównania, dzięki skutecznym akcjom Grzegorza Szybowicza (10 punktów) oraz Mateusza Adamusa (12 punktów). W następnej przyjezdni odjechali na sześciopunktowy dystans, dzięki celnych rzutów trzypunktowych Michała Cichonia (12 punktów i 5 asyst). Tarnowska ekipa nie pozwoliła gościom uciec na większą różnicę, notując dobry fragment 11:6. Koszykarze Basketu Hills odskoczyli z rezultatem po dłuższej przerwie – celne rzuty Roberta Kozaczki (20 punktów i 9 zbiórek) sprawiły, że przyjezdni prowadzili różnicą 11 oczek. Chwilę później goście powiększyli dystans do 18 punktów w połowie czwartej kwarty za sprawą trafień Wojciecha Zuba (17 punktów i 13 zbiórek). Tarnowska drużyna na 3:22 do końcowej syreny zbliżyła się do stanu 66:73 po akcjach dwójkowych Patryka Hałki (27 punktów i 7 zbiórek). Jednak to było wszystko na co tarnowianie mogli sobie pozwolić. Gracze Basketu Hills Bielsko-Biała z bilansem 8 zwycięstw i 13 porażek włączyli się do walki o ósmą pozycję z AZS-em Częstochowa oraz BS Polonią Bytom.

MUKS 1811 Unia Tarnów – Basket Hills Bielsko-Biała 70:81 (16:16, 17:18, 13:23, 24:24)

Zawodnicy BS Polonia Bytom włączyli się do walki o awans do fazy play-off. W sobotniej walce w bytomskiej hali na Skarpie podopieczni szkoleniowca Mariusza Bacika wygrali z AZS-em Częstochowa 96:80. Częstochowianie dobrze rozpoczęli to spotkanie – celne akcje Adriana Płaczki (11 punktów), Piotra Łucki (20 punktów, 9 zbiórek) oraz Dawida Józefowskiego (14 punktów) pozwoliły przyjezdnym uciec w połowie drugiej kwarty na 13 punktów. Bytomianie do końca tej kwarty odrobili siedem oczek za sprawą skutecznych rzutów Łukasza Lewińskiego (25 punktów) i Norberta Kujona (18 punktów i 6 zbiórek). Po dłuższej przerwie bytomianie doszli do głosu – dużą różnicę w ofensywie dał Emil Podkowiński, który zdobył w drugiej połowie 19 z 26 punktów w całej rywalizacji. Swoje oczka dorzucili Lewiński wraz z Kujonem. Podwójną zdobycz zanotował Krzysztof Kurdubski (12 punktów i 17 zbiórek). Tym samym Polonia z bilansem 7 zwycięstw i 14 porażek zbliżyła się do ekip z Bielska-Białej i Częstochowy na jeden punkt.

BS Polonia Bytom – AZS Częstochowa 96:80 (22:24, 20:24, 33:18, 21:14)

Jednostronną batalię obejrzeli krakowscy widzowie w Studium Wychowania Fizycznego Uniwersytetu Rolniczego. W krakowskich derbach lepsi okazali się koszykarze AZS-u AGH Oknoplast Kraków, którzy pokonali inną krakowską ekipę, KK UR Bozza Kraków 95:54. Gracze AGH w połowie pierwszej kwarty odskoczyli na dwucyfrową różnicę po trzypunktowych rzutach Iwana Wasyla (16 punktów, 5 zbiórek). W drugiej części przyjezdni zdominowali krakowskie boisko, a za sprawą run 19:4 goście uzyskali po 20 minutach 26-punktowe prowadzenie. Dobrymi trafieniami popisali się m.in. Konrad Mamcarzyk (14 punktów), Tomasz Deja (14 punktów, 4 zbiórki) czy Sebastian Bożenko (12 punktów, 7 zbiórek, 6 asyst). Po przerwie zawodnicy AZS-u AGH kontynuowali dobrą grę w ofensywie, powiększając stale różnicę. W ekipie KK UR najlepszymi strzelcami byli: Tomasz Palmowski oraz Karol Siwak – obaj zdobyli po 12 punktów.

KK UR Bozza Kraków – AZS AGH Oknoplast Kraków 54:95 (19:27, 9:27, 13:25, 13:16)

16 punktów i 6 zbiórek Dawida Grochowskiego, a 14 oczek i 5 zbiórek dodał Jacek Wróblewski, ale to okazało się za mało, aby koszykarze z Jaworzna wygrali z TS Wisłą Platinum Kraków. Krakowianie w drugiej odsłonie osiągnęli 12-punktową przewagę, dzięki akcjom z pola trzech sekund Jana Reraka i Jana Mozdyniewicza. Jaworznianie odrobili różnicę za sprawą run 16:2. Krakowska ekipa pod koniec pierwszej połowy wróciła na skromne prowadzenie (41:38) po oczkach zdobytych przez Artura Włodarczyka. Po przerwie rywalizacja była bardzo zacięta obie ekipy na zmianę wychodziły na minimalną różnicę. Krakowska ekipa pod sam koniec tej części uzyskała 8-punktowy dystans po celnych koszach Jakuba Żaczka (17 punktów i 7 zbiórek) i Macieja Maja. Jaworska ekipa zbliżyła się pod koniec ostatniej ćwiartki na cztery oczka, lecz zabrakło sił. Krakowianie z bilansem 20-1 są liderem klasyfikacji w grupie C.

MCKiS Jaworzno – TS Wisła Platinum Kraków 72:78 (20:25, 18:16, 17:22, 17:15)

Dwudziestą trzecią kolejkę w grupie C zakończyła rywalizacja w Hali Widowiskowo Sportowej Centrum, w której gracze MKS-u II Dąbrowa Górnicza zmierzyli się z KS Pogoń Ruda Śląska. W pierwszej połowie oba zespoły wymieniały się ciosami. Z czasem dąbrowianie osiągnęli kilku punktowe prowadzenie, które było neutralizowane przez zawodników Pogoni. Seria punktowa 19:6 na przełomie końca drugiej i połowie trzeciej kwarty pozwoliła dąbrowianom odskoczyć na 16 oczek. Świetny mecz rozgrywał Paweł Jurczyński (30 punktów, 6 zbiórek), punkty spod obręczy i linii rzutów osobistych dostarczył Przemysław Paduch (26 oczek i 12 zbiórek). Cenne punkty spod kosza dołożył Dawid Boryka (22 punkty, 7 zbiórek). Jednak zawodnicy z Rudy Śląskiej nie zamierzali składać broni, co pokazali w ostatniej odsłonie – celne rzuty Patryka Jelenia (25 punktów) oraz Pawła Mola (20 punktów i 5 asyst) dały na 1:16 sekund do końcowej syreny remis 91:91. Chwilę później gracze Pogoni wyszli na prowadzenie po celnym lay-upie Mateusza Pawlika. Ostatnie słowo należało do Jurczyńskiego, który wykorzystał wszystkie rzuty osobiste, dając dąbrowianom czternaste zwycięstwo w obecnej kampanii, pokonując ekipę z Rudy Śląskiej 101:97.

MKS II Dąbrowa Górnicza – KS Pogoń Ruda Śląska 101:97 (28:23, 25:21, 26:23, 22:30)

Spotkanie AZS AWF Mickiewicz Romus Katowice – AZS PWSTE Jarosław zostało przesunięte na 14 marca z powodu odbywających się w dniach 21-23 lutego zawodów w szermierce.